Tři města, české Ústí nad Orlicí, italské Benátky a islandský Kópavogur od sebe dělí celkem 4 500 kilometrů. Přesto jsou propojena, konkrétně díky projektu RE‑USE. Ten se zaměřuje na téma udržitelnosti, a zároveň dává možnost začínajícím umělcům představit svá díla široké veřejnosti. Vystavené instalace se navíc staly součástí mezinárodního sochařského projektu Sculpture Line. Spící kráska, jak se instalace v Ústí nad Orlicí nazývá, nyní prošla údržbou jejího autora.
Třicet dva umělců rozdělených do osmi týmů soutěžilo v závěrečné fázi o to, aby jejich návrh byl realizován na jednom ze tří vybraných míst. V Ústí nad Orlicí uspěla instalace Spící kráska, kterou vytvořil tým ve složení Kateřina Vidimová (Česko), Jozef Pilát (Slovensko), Rebekka Ashley Egilsdóttir (Island) a Anas Mghar (Itálie). Instalace stojí v Ústí nad Orlicí od srpna 2023. Dílo si oblíbilo mnoho místních obyvatel, včetně dětí, které jej využívají jako prolézačku. Aby byla zachována bezpečnost instalace, prošla důležitou údržbou zahrnující mimo jiného také částečnou výměnu lněných lan.
Inspirace pohádkou i historií města
Dílo Spící kráska vzdává hold historii místního textilního průmyslu. Inspirací pro dílo byl starý textilní závod Perla, jehož logo – kolovrátek – odkazuje na pohádku o Šípkové Růžence. Socha vypráví příběh o odvětví, které kdysi kvetlo, ale dnes „spí“.
Konstrukce z recyklovaných stavebních výztuží a silného konopného lana symbolizuje jak krásu, tak i temné stránky textilního průmyslu, který je nezbytný, ale zároveň plný problémů. Trnité větve sochy připomínají, že nadměrné využívání zdrojů může být stejně škodlivé jako píchnutí o trn. Dílo je navíc interaktivní – návštěvníci se mohou po soše šplhat, odpočívat na ní či procházet pod ní, čímž se stává součástí veřejného prostoru a kultury.
Udržitelnost jako součást mezinárodního projektu
Instalace Spící kráska se stala také součástí mezinárodního sochařského projektu Sculpture Line, který v letošním roce vstupuje do svého 11. ročníku. Její autoři se tak zařadili mezi celosvětově známá jména jako Jan Kaplický, Anthony Cragg či Liu Ruowang, kteří svá díla v rámci Sculpture Line vystavovali či vystavují. Celkem se do projektu zapojilo 87 měst z 23 států světa.
Projekt RE-USE je podpořen programem Kreativní Evropa. Konsorcium partnerů tvoří organizace ze tří evropských zemí: z České republiky projekt Sculpture Line, italská kulturní instituce Areacreativa42 a slovenská Galerie Jána Koniarka.
O Art Lines
Společnost Art Lines je zastřešující institucí pro poskytování služeb napříč kreativními a kulturními odvětvími. Zaměřuje se zejména na podporu umělecké činnosti profesionálních a začínajících mladých umělců, dále na podporu vzdělávání v umělecké oblasti a dalších kreativních odvětví. Svým klientům poskytuje společnost Art Lines poradenství i zprostředkování investic do umění a zajišťuje i odbornou správu soukromých sbírek. Mimoto se zabývá také uměleckým výzkumem, nabízí podporu grantové a projektové činnosti. Art Lines je současně organizátorem výstavních projektů v prostoru Art & Event Pointu Černá Labuť, projektu Sculpture Line a provozovatelem neziskové organizace Linky umění.