Přejít na obsah

PŘIPOMÍNÁME SI PAMÁTKU ZESNULÝCH - DUŠIČKY

Památku zesnulých si na ústeckém městském hřbitově tradičně připomenula řada lidí. Místa posledního odpočinku zaplnily kytice a svíčky a vzpomenout na své blízké nebo zapálit svíčku k centrálnímu kříži přicházely proudy lidí.

Římskokatolická farnost – děkanství Ústí nad Orlicí uspořádala společnou vzpomínkovou modlitbu za ty, kteří na hřbitově odpočívají, i na všechny, které jsme měli rádi a kteří nás již opustili. V tento den byla také požehnána nově vyrobená funerální plastika Piety od Quida Kociana na hrobě Prof. ThDr. PhDr. Josefa Cibulky. Původní bronzová plastika byla před lety zcizena a Římskokatolická farnost Ústí nad Orlicí nechala zhotovit plastiku novou z náhradního materiálu. Ústecký rodák a kněz Josef Cibulka žil v letech 1886 - 1968. Byl nositelem dvou doktorátů (filozofie a teologie), stal se docentem a posléze profesorem křesťanské archeologie a církevního umění. Přednášel na Filozofické a fakultě Univerzity Karlovy, patřil k oblíbeným pedagogům, vychoval a ovlivnil řadu českých historiků umění. Podílel se na dokončení svatovítské katedrály v Praze a přispěl velkou měrou k vybudování Roškotova divadla.

Oslava Dušiček se odvíjí od slavnosti (svátku) Všech svatých, který připadá na 1. listopadu. V noci z 31. října na 1. listopadu slavili Keltové konec léta a nový rok, svátek Samhain. Samhain byl podle keltské tradice časem, kdy se duše zesnulých vrací domů a jejich příbuzní jim svítilnami z vydlabaných řep pomáhají na cestě do podsvětí. Na ochranu před zlými duchy se lidé převlékali do hadrů a malovali si obličeje. Svátku Samhain je svou podstatou a znaky nejvíce podobný Halloween slavený večer 31. října. Historickým předchůdcem křesťanských dušiček byly u pohanských Slovanů ritualizované oslavy či hostiny, konané přímo na nekropolích na počest zesnulých předků.

3K0A3288
3K0A3297
3K0A3291
3K0A3300
3K0A3251
3K0A3268
3K0A3257
3K0A3260
3K0A3271
3K0A3276

news list