S "pálením čarodějnic" je tradičně spojena řada akcí a zapalování velkých ohňů. Po nucené přestávce se také v Ústí nad Orlicí a přilehlém okolí lákal sobotní podvečer a večer mnoho lidí.
Zábava včetně opékání buřtů a pálení ohňů byla tradičně připravena v tábořišti v Cakle. Ani Černovír nezůstal pozadu a místní hasiči na návsi uspořádali stavění májky spojené se soutěžemi pro děti a opékáním a lampionovým průvodem.
Také v městské části Knapovec zapalovali vatru s čarodějnicí a doprovodným programem pro děti.
Největší vatru pak připravili dobrovolní hasiči v Hylvátech, kteří v rámci oslav 75. výročí založení uspořadali velkou oslavu doplněnou soutěžemi pro děti a hudebním programem.
"Pálení čarodějnic" je velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara.
Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady.