Poslední listopadové úterý byly v městském muzeu zahájeny dvě nové výstavy věnované ousteckým jubilantům.
Prvním z nich je betlémář Jiří Knapovský (21.7.1930 – 2.12.2018). Autor ústeckých betlémů se stejně jako jeho otec vyučil kovářskému a podkovářskému řemeslu, které jej v různých podobách provázelo až do důchodu. Jeho koníčky a láskami bylo už od dětství divadlo a kreslení. V obou z těchto oborů měl předpoklady k profesionální dráze, ale řízením osudu zůstal věrný rodnému městu, v němž se jeho jméno stalo pojmem. Náklonost ke kresbě a betlémům získal po otci, šikovnému malíři betlémů, který se naučil systému přípravy barev u svých starších kolegů.
V rámci vernisáže byla slavnostně pokřtěna nová publikace věnovaná Jiřímu Knapovskému, kterou pokřtili symbolicky mechem.
Druhá nově zahájená výstava představuje fotografie, dokumenty a nahrávky ze života a úspěšné profesní dráhy muzikantů, pedagogů a skladatelů Františka Uhlíře staršího a Františka Uhlíře mladšího.
František Uhlíř starší (28.8.1920 – 22.11.2013), dirigent, skladatel, pedagog a v neposlední řadě také výborný muzikant, patřil mezi hudební ikony města Ústí nad Orlicí. Prosadil se nejen v městském hudebním životě, ale stal se také uznávaným hudebníkem východočeského regionu.
František Uhlíř mladší (24.7.1950), snad všem oušťákům známý hudebník, který se do svého rodného města pravidelně a rád vrací. Je jazzovým hráčem na kontrabas, skladatelem, pedagogem a vedoucím kapely František Uhlíř Team. V roce 2010 obdržel František Uhlíř Cenu starosty města za výrazný celoživotní přínos hudbě a reprezentaci města v této oblasti.
Zároveň muzeum otevřelo také dlouhodobou expozici lidových malovaných betlémů.
Podrobné informace o pořádaných výstavách naleznete na webu https://www.muzeum-uo.cz/.