Filipojakubská noc, noc kdy se "pálí čarodějnice", se koná tradičně na mnoha místech. Stejně tak v Ústí nad Orlicí a přilehlém okolí zaplanula ve čtvrtek 30. dubna řada ohňů.
"Pálení čarodějnic" je velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Májku postavili již po několikáté v městské části Černovíru, kde uspořádali také lampionový průvod a řadu soutěží pro děti i dospělé.
Mnoho soutěží a zábavy včetně opékání buřtů a pálení ohňů bylo připraveno také v Cakli, kde se sešlo mnoho lidí a vládla zde výborná atmosféra. Pozadu nezůstali ani dobrovolní hasiči v Hylvátech s velkou vatrou před hasičárnou.
Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady.
Zdroj: www.wikipedia.cz