Starosta města Petr Hájek společně s místostarostou Jiřím Preclíkem dnes uctili Den vítězství. Při pietním aktu k letošnímu 76. výročí konce druhé světové války byly položeny věnce u Památníku odboje, v Parku Československých legií a na ústeckém hřbitově. Současná mimořádná opatření nedovolují uspořádat tradiční vzpomínková shromáždění.
A co si 8. května připomínáme?
8. května 1945 byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa, a proto se tento den považuje za konec druhé světové války. Ta vstoupila v platnost 8. 5. ve 23:01 hodin středoevropského času, což odpovídá první minutě 9. května času moskevského. Z toho jednoduchého důvodu na západě probíhaly oslavy 8. května a v Sovětském svazu 9. května.
V Československu se několik let nemohli politici rozhodnout, jaké datum státního svátku zvolit. V úvahu připadal také 5. květen – den, kdy začalo Pražské povstání. Teprve v roce 1951 se poslanci dohodli, že se bude slavit 9. květen – Den osvobození Československa Sovětskou armádou.
Po sametové revoluci, ještě dřív, než proběhly první demokratické volby, vznikla potřeba vyřešit státní svátky. V této době získal svátek jiný název – Den osvobození od fašismu, aby v něm byli obsaženi všichni osvoboditelé.
Již v roce 1990 vystoupil tehdy poslanec Miloš Zeman s návrhem, aby bylo datum svátku přesunuto na 8. května. Oficiální historici obhajovali názor, že obě data jsou legitimní, neboť jde o záležitost časového posunu, nicméně napodruhé a po bouřlivé diskuzi tento návrh prošel. 8. květen se stal státním svátkem s názvem Den osvobození od fašismu.
Zdroj: http://svatky.centrum.cz