24. února navštívil Ústí nad Orlicí krajský radní Ladislav Valtr zodpovědný za regionální rozvoj a evropská fondy. Tématem návštěvy v našem městě byla budoucnost areálu bývalé Perly 01 a pomoc Pardubického kraje s využitím této lokality.
V Pardubickém kraji je hned několik tzv. brownfieldů, tedy opuštěných, často velmi zanedbaných a nevyužívaných nemovitostí jako pozůstatky průmyslové, zemědělské, rezidentské, vojenské či jiné aktivity. Pardubický kraj chce pomoci tyto brownfieldy oživit a vdechnout jim nový život. Patří mezi ně právě areál Perla v našem městě nebo areál Miltra v Moravské Třebové.
Oba areály už dlouhá léta chátrají a obě obce hledají jejich další využití – a to z toho důvodu, že areály leží v centru města. Brownfieldy představují rozsáhlý a dlouhodobý problém a mají negativní vliv na vnímání image lokalit. Snižují atraktivitu měst, obcí a jejich čtvrtí pro další rozvoj. I proto je potřeba hledat cesty, jak těmto objektům vdechnout nový život a najít jim nové možnosti využití.
„Chceme pomoci obcím – hledáme finanční zdroje, kterými by mohly brownfieldy řešit. Roli hraje nejen to, jak je projekt nákladný, ale také to, jak jsou projekty městy připravené. Jako příhodné se v tuto chvíli jeví bývalé průmyslové objekty v Ústí nad Orlicí a v Moravské Třebové, které bychom rádi přiblížili k příležitosti financování z nově vznikajícího projektu Národního plánu obnovy (prostřednictvím agentury CzechInvest) nebo aby alespoň část projektu mohli financovat z Integrovaného regionálního operačního programu. Rozdíl, a tím i odlišné šance k získání dotace, však shledáváme právě v připravenosti a fázi projektu,“ uvedl radní Ladislav Valtr zodpovědný za regionální rozvoj a evropské fondy.
„V Ústí nad Orlicí jde o již dlouho připravované řešení areálu Perla. V této lokalitě má Pardubický kraj i vlastní souběžný záměr do IROP v podobě výstavby ateliérů uměleckoprůmyslové školy,“ komentuje situaci radní Ladislav Valtr. Střední škola uměleckoprůmyslová sice v tuto chvíli své místo v Ústí nad Orlicí má, avšak sídlí v nevyhovujících prostorách bývalé ubytovny.
„Poté, co město areál odkoupilo, se postupně začala mapovat situace, co by se mohlo v tomto místě realizovat. Vypsala se architektonicko-urbanistická soutěž o návrh. Z toho vzešla vítězná nabídka, jak by se území mohlo revitalizovat. Město má na danou lokalitu schválený regulační plán. Naším hlavním motivem byla výstavba nového Domu dětí a mládeže. A to se nám povedlo, budovu budeme začátkem léta kolaudovat. Další důležitou investicí bude dokončení infrastruktury navazující na ateliéry a na veřejný prostor – to je pro nás v tuto chvíli velmi důležité. Do budoucna máme další záměr, a tím je rekonstrukce bývalé kotelny a strojovny za účelem galerie, která by zároveň nesla odkaz na textilní historii našeho města. A právě na tuto náročnou investici hledáme zdroj financování,“ dodává starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek.
Areál Miltra v Moravské Třebové původně sloužil jako textilní továrna, následně byl využívaný pro potravinářskou výrobu mléčných výrobků. Asi 10 let už je ale areál nevyužívaný a nic se s ním neděje.
„V Moravské Třebové jsou prozatím na začátku, uvažují o demolici části chátrajících budov a o přípravě projekce víceúčelového kulturního zařízení, které by sloužilo jako kulturní zázemí města. Novou energii si zasluhují oba tyto areály,“ uvedl radní Ladislav Valtr.