Tento projekt je spolufinancován z OP Zaměstnanost prostřednictvím ESF a ze státního rozpočtu ČR.
Dokumenty:
15.6.2022
Se závěrem měsíce června 2022 končí realizace dvouletého projektu Podpora rozvoje sociální práce Města Ústí nad Orlicí, který byl ve svých vizích zaměřen na posilování rozvoje a profesionalizaci výkonu přímé sociální práce, ať už s dospělými či dětskými klienty sociálního odboru v ORP Ústí nad Orlicí. Celé období uskutečňování klíčových aktivit provázelo velmi specifické celospolečenské dění, nejprve to byla pandemie COVID 19, která se opakovala ve třech vlnách a měla dopady na uskutečňování mezioborové spolupráce i profesní vzdělávání osob z cílových skupin, sociálních pracovníků, neboť prostřednictvím vládních opatření docházelo k limitování možností hromadného setkávání či úplnému zákazu setkávání z bezpečnostních a hygienických důvodů. Dále v posledním realizačním období v závěru projektu to byla uprchlická krize, která souvisela s válkou na Ukrajině a která přinesla příliv nových klientů a dočasně pozměnila i charakter přímé sociální práce i její náplň. Odbornému týmu se i přes nepřízeň objektivního dění podařilo postupně reagovat na dílčí změny, k významným posunům patřilo především zahájení využívání online platforem k jednotlivým setkáváním. Významnou roli zde sehrála možnost supervizního provázení týmu osob z CS, díky níž mohli pracovníci podpůrnou roviny při reflektování svého profesního působení.
V průběhu projektu se podařilo zavést do přímé sociální práce uskutečňované v ORP Ústí nad Orlicí metodu mediace, na řešení orientovaný přístup, krizovou intervenci a případovou spolupráci. Byly optimalizovány procesy mezirezortní spolupráce a udržitelně zavedena platforma kooperované spolupráce. Dále byly vytvořeny metodické postupy pro přímou sociální práci se systémem klienta, metodika cochemské praxe a metodika případové spolupráce. Paralelně probíhalo akreditované vzdělávání všech 12 sociálních pracovníků MěÚ Ústí nad Orlicí v inovativních metodách sociální práce.
Závěrem lze už jen konstatovat, že definované cíle projektu, harmonogram projektu a hodnoty monitorovacích indikátorů byly naplněny.
28.11.2021
Město Ústí nad Orlicí nadále pokračuje v realizaci projektu s cílem rozvoje profesionalizace výkonu veřejné správy v oblasti sociální práce s osobami ohroženými sociálním vyloučením. Bohužel se opakuje situace z jarního období, kdy kulminují vládní opatření směřující k limitování společenských kontaktů v důsledku páté vlny pandemie COVID 19. Pro odborný tým projektu to znamená znovu přeladění realizace jednotlivých klíčových aktivit do online formy. Týká se to zejména rozvoje mezioborové a mezirezortní spolupráce a profesního rozvoje sociálních pracovníků. Odborný tým projektu znovu tedy zaměřuje svoji pozornost na individuální vyjednávání s jednotlivými aktéry mezioborových platforem k definovaným tématům a kontaktování vzdělavatelů, kteří akceptují podmínku realizace online formy jejich vzdělávacích kurzů. Zavádění inovativních metod sociální práce do přímého výkonu pokračuje víceméně beze změny, neboť prioritně se jedná o individuální práci se systémem klienta, a to i v rámci případových setkání. Díky zkušenostem nabytým od začátku realizace projektu lze zodpovědně konstatovat, že dopady vládních opatření nemají rozhodující vliv na naplňování cílů projektu, a to ani v rovině harmonogramu projektu či plnění průběžných hodnot monitorovacích indikátorů.
Zpracoval: odborný tým projektu
Město Ústí nad Orlicí vstoupilo do závěru druhého realizačního období projektu, jehož cílem je podpora a rozvoj profesionalizace výkonu veřejné správy v oblasti sociální práce s osobami ohroženými sociálním vyloučením. Období bylo samozřejmě dotčeno náročnou celospolečenskou situací, vládními nařízeními o nouzovém stavu, složitými karanténními pravidly i limity pro skupinové setkávání v rámci realizace mezioborové spolupráce a profesního rozvoje sociálních pracovníků v prezenční formě. Odborný tým projektu tedy průběžně navázal spolupráci se vzdělavateli, kteří akceptují podmínku realizace online formy jejich vzdělávacích kurzů, kterou je pořízení a případné zpřístupnění pořízené audionahrávky pro případ kontroly realizace projektu ze strany řídícího orgánu. Akreditované vzdělávací kurzy jsou ve svém obsahu zaměřeny na zavádění inovativních metod sociální práce s konečnou vizí zkompetentnění klientů, jejich motivace a aktivizace při hledání a uplatňování řešení vlastních sociálních nepřízní, dále na specifika sociální práce s dětským klientem a na uplatňování metody mezioborové a interdisciplinární případové spolupráce při tvorbě podpůrné sítě klientům při paralelním zavádění inovativních metod a postupů do výkonu sociální práce. Jakkoliv je současná převážně online varianta profesního rozvoje náročnější, přináší nové příležitosti pro efektivní využití času, finanční úsporu i šetrnější ekologický dopad. Cílem odborného týmu projektu je i v dalších monitorovacích obdobích vyhledávání nových příležitostí a cest k naplňování závazků a dosahování cílů realizovaného projektu i přes nepřízeň pandemie COVID 19.
Zpracoval: odborný tým projektu
29.01.2021
V prvním realizačním období projektu bylo podpořeno celkem 12 zaměstnanců veřejné správy věnujících se rodinné nebo sociální problematice, MěÚ Ústí nad Orlicí, a to účastí na klíčových aktivitách projektu, jejichž cílem je profesionalizace výkonu veřejné správy prostřednictvím zavádění inovativních metod a postupů sociální práce, nastavením koordinace mezioborové a mezirezortní spolupráce v síti návazných služeb na výkon sociální práce s celým systémem klienta, profesním rozvojem a odbornou supervizí. V oblasti profesního rozvoje bylo vzdělávání zaměřeno na inovativní metody sociální práce s klienty se specifickými potřebami v oblasti duševního zdraví (duševní poruchy, neurózy, impulzivní a tikové poruchy, poruchy příjmu potravy, poruchy spánku) a dále na uplatňování využití metody interdisciplinární spolupráce při práci se systémem klienta. Supervizní podpora byla v prvním období poskytována jak v individuální, tak ve skupinové formě. Cílem je primárně zajištění zpětné vazby osobám z cílových skupin při výkonu přímé sociální práce. Dále byla uskutečněna jedna mezioborová konference s cílem nastavení mezioborové spolupráce mezi oddělením sociálně právní ochrany dětí a pracovníky Centra rodinných konferencí (dále RK centrum). Došlo ke společnému sdílení znalostí a zkušeností z praxe jednotlivých subjektů. Rozvojem profesního potenciálu sociálních pracovníků a osvojením si inovativních metod přímé sociální práce při provázení klientů, osob sociálně vyloučených či ohrožených sociálním vyloučením, bude dosaženo stěžejního přesahu projektu, profesionalizace sociální práce v ORP Ústí nad Orlicí.
01.07.2020 - K datu 1.7.2020 začíná Město Ústí nad Orlicí realizovat projekt zaměřený na podporu procesů ve službách a podporu rozvoje sociální práce financovaný z Evropského sociálního fondu z Operačního programu Zaměstnanost. Stěžejní myšlenkou je podpora rozvoje a profesionalizace sociální práce, a to jak v oblasti výkonu sociálně právní ochrany dětí, tak v přímé sociální práci s dospělými klienty MěÚ Ústí nad Orlicí, zejména zvýšením kvality výkonu soc. práce prostřednictvím zavádění inovativních metod sociální práce na podporu mezioborové a mezirezortní spolupráce a přímé sociální práce se systémem klienta, odbornou supervizí a rovněž odborným akreditovaným vzděláváním. Posílením profesních kompetencí osob z CS bude perspektivně dosaženo zvýšení kvality výkonu přímé práce s klienty ohroženými soc. vyloučením.