V pořadí 206. výstava Klubu přítel umění Ústí nad Orlicí byla v úterý 7. března zahájena v Galerii pod radnicí. U příležitosti životního jubilea 50 let zde vystavuje ochotnický herec, básník a výtvarník Petr Hájek.
Oustecký rodák vystudoval stavební průmyslovku ve Vysokém Mýtě. Školu života absolvoval v druhé polovině osmdesátých let v projekční kanceláři národního podniku Perla, kterou vedl nezapomenutelný Bohuslav Lang, první porevoluční starosta města. Jako investiční technik nastoupil v roce 1993 na Městský úřad v Ústí nad Orlicí. V roce 2000 byl jmenován vedoucím investičního odboru. V letech 2006 až 2008 měl výraznou zásluhu na prosazení rekonstrukce ústecké Malé scény. Tři roky stál v čele sdružení, které divadelní budovu dodnes provozuje. V listopadu 2010 byl zvolen starostou města Ústí nad Orlicí a funkci vykonává také ve volebním období 2014-18.
Od studentských let je jeho zálibou divadlo pro jeho kouzlo z autenticity setkání, potěšení ducha a potřeby komunikace. Od roku 1981 je stálým členem Divadelního spolku Vicena. Za své herecké výkony získává řadu ocenění na přehlídkách a festivalech. Vrcholem byla cena za herecký výkon na Národní přehlídce v Třebíči a udělení ceny ARS LONGA v anketě Kulturní počin roku 2001. Odehrál více jak 250 představení, hrál v legendární Gregarově Vévodkyni valdštejnských vojsk. Výrazně na sebe upozornil v titulní roli v komedii Trouba na večeři a zejména pak divadlem jednoho herce Osamělost fotbalového brankáře, které zároveň režíroval. V letošním roce se k ochotnickému divadlu po více jak osmi letech vrátil, a to rolí starosty Dubského ve hře Naši Naši furianti.
Vlastní výtvarnou tvorbu datuje k roku 1998, kdy našel poprvé odvahu vzít do ruky nůžky a lepidlo. Do koláží vkládá své vzpomínky, nálady, fantazie. Poprvé vystavuje na Ústeckém salonu 1999, kterého se v následujících letech účastní pravidelně. První samostatnou výstavu nazvanou Poslepovánky a veršovánky uskutečnil v Městské knihovně v Letohradě v roce 2002. Ústecké veřejnosti se šířeji představil v roce 2010 v Malé scéně.
Obdobně jako tvorbu koláží vysvětluje i svoje počátky s psaním poezie. V roce 2000 získává ocenění na 16. ročníku literární soutěže Proseč Terézy Novákové a v roce 2001 poprvé publikuje. Jeho osmnáct básní je zařazeno do Almanachu mladých básníků Podorlická. V psaní poezie všedního dne, jak jeho tvorbu označila kritika, pokračuje i nadále.