Třetí adventní neděli 13. prosince byly v Městském muzeu v Hernychově vile zahájeny tři nové výstavy. První z nich je zapůjčena z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a představuje rozsáhlou kolekci z perlí a perliček všech typů. Téměř 250 perličkových kabelek, psaníček, váčků, peněženek a souprav zahrnujících kabelku s doplňky jako třeba límci, opasky nebo bižuterií časově dokumentuje období od poloviny 19. století po rok 2014. Výstava je doplněna oděvními modely, které jsou vyšívané jabloneckými perličkami.
Druhá výstava je věnovaná ústeckým malířům betlémů, konkrétně Vojtěchu Hernychovi (1845-1893), Františku Štanclovi (1885-1963) a současně Jardovi Herainovi (*1950). Zatímco Hernychův betlém je vytvořen výběrem z depozitáře muzea a jeho součásti tak pocházejí z různých betlémů, které se do fondu v průběhu 25 let dostaly, Štanclův betlém je naopak autorským celkem ze soukromého majetku, který může široká veřejnost shlédnout díky laskavosti potomků autora. Herainovy figury jistě nadchnou i pohybem, který jim dodá mechanika Kamila Andrese. Představí se tak další připravenou část pro plánovanou rekonstrukci Cibulkova pohyblivého betlému.
Třetí z nových vystav představuje unikátní plátna z Jižní Ameriky ze sbírky Josefa Haldy. Představuje jak Jihoameričané v 17. a 18. století viděli své anděly. Šlechtici s atributy andělů z Argentiny, Peru a zejména Bolívie naznačují, že anděly v různých podobách lidé nacházeli a dosud nacházejí i ve svém okolí.
Více informací o všech probíhajících výstavách naleznete na http://www.muzeum-uo.cz/